3340 Åmot
Malmveien
32 78 67 00
8 km til Værket
100
Gruvekroa
Ja
Ja
På Koboltgruvene kan du oppleve de mektige dagbruddene med utsiktspunkter tilrettelagt for alle. Se ned i dype juv, eller nyt den praktfulle utsikten over Tyrifjorden.
I Forhåpningsstollen kan du gå gratis og få en forsmak på hvordan det er å vandre inn i fjellet. Se siden om gruveturer for mer info. Er du nysgjerrig på flere opplevelser i de underjordiske tunellene kan du sammen med vår guide følge koboltåren. Når du står i de fantastiske hallene inne i fjellet ser du hvordan menneskene utnyttet naturressursene for over 200 år siden.
Bygningene på gruvetråkka er rekonstruert i sin opprinnelige form og omgjort til museer med fri entré. Her får du innblikk i arbeidsmetoder og arbeidsredskaper fra gruvedriften med smakebiter fra forskningen i Værkets rikholdige arkivmateriale som er tilgjengelig for publikum.
I Scheidehuset kan du se en utstilling om mineralenes betydning før og nå. I annen etasje ligger skolemuseet som presenterer Blaafarveværkets tre skoler. Det var i Scheidehuset koboltmalmen ble ”scheidet”, skilt for hånd av gutter i 11-18 årsalderen. Den verdiløse gråsteinen ble kastet på felshaugen som dannet det særegne industrilandskapet på Koboltgruvene.
Gruvekroa er et naturlig samlingspunkt på Koboltgruvene. Her serverer vi vår hjemmelagde mat i den hyggelige Gruvekroa. Her ligger også gruvebutikken med utsalg av vår gruvelagrede ost. Gruvebutikken er informasjonssenter for gruvene, med salg av billetter til gruveturene.
På Koboltgruvene finner du tilrettelagte turstier med flotte utsiktspunkter: Gruveåsen kultursti og Dagbruddene rundt.
Blaafarveværkets Th. Kittelsen museum ligger på Koboltgruvene. Dette var tidligere bolig for gruvearbeiderne, og skaper i dag en flott ramme rundt utstillingen for vår nasjonalkunstner, som skildrer dette landskapet og den norske natur på sin helt spesielle måte.